Rohulõikurite õige kasutamine igas olukorras

Käesolevas artiklis anname mõningad juhendid õige lõikevarustuse valimiseks ning ka muid nippe ja trikke lihtsaks ja efektiivseks tööks.

Õige lõikevarustuse valimine

Igaks tööks on olemas oma töövahendid, nii ka lõikevarustuse osas. Et õiget lõikeorganit valida, anname alljärgnevalt ette spikri ning räägime lõikeorganite kasutamisest. Lõikeorganeid on olemas nii viimase lihvi andmiseks peale muru niitmist, kui ka suurte ja harvahooldavate pindade korrastamiseks.

  Muru trimmerdamine objektide ümbert       Hõre taimestik või muru    Tihe taimestik või muru    Umbrohi ja põõsastik     Põõsad ja peenemad puud    
SuperCut trimmipea kahe automaatselt pikeneva trimmitamiiliga x x      
AutoCut trimmipea kahe vastu maad koputamisega pikendamisega x x      
DuroCut trimmipea kahe fikseeritud pikkusega ülitugeva tamiiliga x        
PolyCut trimmipea kolme termoplastist lendteraga   x x    
Murutera 8 teraga     x x  
Murutera 2 või 4 teraga, ümberpööratav     x    
Kolmiknuga või purustusnuga tugeva ja pulstunud umbrohu ja heina jaoks       x  
Kreissaehammastega saeketas jämeda umbrohu ja peene võsa lõikamiseks       x x
Meiselhammastega saeketas võsa lõikamiseks ja saagimiseks         x
Kõvasulamhammastega saeketas kuivades ja liivastes kohtades maapinna lähedalt saagimiseks         x

 

Lõikeorganite paigaldamisel tuleb kindlasti järgida kasutusjuhendis ettenähtud juhendit, kuid on mõned kindlad reeglid mida peab igal juhul järgima. Rusikareegel on see, et alati tuleb kasutada vastavale lõikepeale vastavat lõikekaitset. Kaitse mitte ainult ei kaitse kasutajat lenduvate objektide ning pritsiva taimemahla eest, see hoiab ka lõikeorganit vigastumast. Näiteks trimmikaitsetel on küljes tamiilinuga, mis hoiab trimmitamiili alati optimaalse pikkuse peal, pikem tamiil tekitab tekitab lisakoormuse reduktorile ning sidurile, samuti ei suuda mootor töötada täispööretel, kuna ringiaetavat massi on ettenähtust oluliselt rohkem. Saeketaste ning teiste metallist lõiketerade puhul on lõikekaitse eesmärk kaitsta ülekandesüsteemi ning kasutajat vale nurga alt tuleva löögi suhtes, kaitse takistab ketast kasutada sellise kohaga (ülekande võlli kõrval näiteks), kus võib tekkida liigne murdmisjõud ülekandevõllile ning kasutaja kätele. Seega ülioluline on jälgida õigete kaitsete kasutamist õigetel töödel. Erinevate kaitsete ja lõikeorganite kombineerimisest ja valimisest saab väga palju infot STIHL ning VIKING esinduskeskustest ja edasimüüjate juurest üle Eesti.

Metallist lõiketerasid on võimalik ka teritada, seda on võimalik teha ise kodus jälgides kasutusjuhendit või tuua STIHL hooldustöökotta, kus spetsiaalset terituspinki kasutades taastatakse lõiketera parim teravus. Trimmipeade puhul on loomulik, et trimmitamiil kulub. Trimmitamiile on saadaval erineva jämedusega, alates 1,6mm lõpetades 3,3mm. Igale trimmipeale on vastavalt suurusele ka vastava jämedusega tamiil. Trimmipeale sobib tavaliselt 2-3 erineva läbimõõduga tamiili. Peenem tamiil trimmerdamiseks ning heaks niidutulemuseks, jämedam tamiil konkreetseteks niitmistöödeks. Trimmipeade täitmine on olenevalt mudelil erinev, AutoCut C mudeleid on võimalik täita ilma trimmipead avamata, ehk siis trimmiamiil keritakse trimmipeasse kasutades selleks ettenähtud kerimisratast, SuperCut, AutoCut tavaline ja DuroCut trimmipead tuleb täitmiseks avada, mis ei ole keeruline. PolyCut lendteradega trimmipeal piisab nugade vahetamiseks ainult kolme poldi välja keeramisest. Täpset tamiilide ning trimmipeade sobivust vastavalt seadme kasutusiseloomule ja/või võimsusele  tasub uurida omale lähimast STIHL ja VIKING esindusest.

Enne töö alustamist

Ennem töö alustamist tuleks kontrollida ja üle vaadata oma tööala ning jälgida mõningaid ohutuspunkte.

-          Ära käivita bensiinimootoriga tööriista siseruumides või teistes halva ventilatsiooniga ruumis, heitgaasid on tervisele väga ohtlikud!

-          Jälgi pinnast oma jalge all, ole eriti ettevaatlik, kui maapind on märg ja ebatasane. Samuti jälgi, et tiheda rohu sees ei oleks oksi, kände vms asju, mille taha võib komistada.

-          Töötavale trimmerile, rohulõikurile või võsalõikurile ei tohiks teine inimene tulla lähemale, kui 15m. See on piisav vahemaa, et kõrvalseisjad ei saaks vigastatud lenduvate objektide poolt. Samuti tuleb seda vahemaad jälgida näiteks autode või akende läheduses niitmisel.

-          Kontrolli, et masin on täielikult töökorras, asjad, mida täpselt kontrllida, on toodud kasutusjuhendis. Näiteks gaasipäästiku takistustevaba töö või kandetrakside korrektne pikkus ning kõrgus.

-          Peale tankimist käivita masin vähemalt 3m kaugusel tankimiskohast, et ei tekiks olukorda, kus mahavalgunud kütus võib süttida masina käivitamisel tekkivast sädemest

-          Tihedas taimestikus või võsas töötamisel jälgi, et oleks alati ohutu lahkumisrada töökohast, näiteks kui peaks juhtuma, et masin puutub mesilaspesa.

Segukütusel töötavad mootorseadmed vajavad oma tööks õiges vahekorras bensiini ning seguõli segu. STIHL seadmetel on soovituslik kasutada STIHL seguõlisid, kuna ainult nii saab kindel olla, et masinates on kasutusel testitud ning toimiv seguõli. Nii tagatakse seadmete pikk eluiga ning parim võimsus töötamisel. Mitte margipõhiste seguõlide kasutamine võib mootorit suurel määral kahjustada. STIHL seguõlide suhe kütusega on 1:50, ehk 1 osa õli ja 50 osa bensiini. Ehk siis 5L segukütuse jaoks on vaja 100ml seguõli, 10L jaoks 200ml, 25L jaoks 500ml jne. Kasutades teiste tootjate seguõlisid peaks kütuse suhe õliga olema 1:25, ehk õli pannakse kaks korda rohkem. Pikas perspektiivis rikub see aga masina sisemuse, kuna õli ladestub summutisse, karterisse ning silindriseintele. Tankimisel on STIHL sedametel lihtne jälgida paagi täitumist, kuna kütusepaagid on läbipaistvad. Ülevalgumise vastu on võimalik kasutada ka spetsiaalseid kiirtäiteklappe, mis on saadaval STIHL esindustes üle Eesti.

Iseenda kaitsmine töö ajal

Üle ja ümber ei saa jällegi turvavarustusest, mida mitte ei tuleks vaid PEAB kasutama. Lisaks nägemisele ning kuulmisele on oluline kaitsta ka keha, käsi ning jalgu. Riietuse valimisel tuleb jälgida, et see oleks  vastupidavast ja tugevast materjalist, tihedalt vastu keha samas pakub laialdast liikumisvabadust. „Lohvakad“ riided võivad näiteks lihtsasti kinni jääda põõsaste külge. Töö ajal ei tohiks kanda salli, ehteid või muid rippuvaid esemeid. Pikad juuksed tuleks samuti korralikult patsi siduda.

Pea- ja näokaitse – lisaks kaitseprillidele tuleb kasutada ka kaitsevisiiri. Visiir kaitseb lenduvate objektide eest, prillid taimemahla eest. Metsas töötamisel on hea kasutada visiiriga turvakiivrit.

Kuulmekaitse – visiiridel on tavaliselt kõrvaklapid küljes, kui kasutatakse ainult prille, siis lisakõrvaklappide kasutamine on bensiinimootoriga seadmete puhul hädavajalik. Kõrvaklappe on erineva mürasummutusvõimsusega, alates 103dB kuni 108dB mürale.

Käed – kasutada tugevaid töökindaid, soovitavalt nahast. STIHL valikus on olemas ka spetsiaalsed FS Ergo võsalõikamise kindad, millel on sõrmenukid kaitstud eriti tihedas võsas töötamise jaoks.

Jalad – nagu ülal mainitud peaksid tööpüksid olema tihedalt ümber jalgade, paksust ja tugevast materjalist ning mugavad. STIHL totoevalikus on olemas spetsiaalsed FS3Protect cõsalõikamise püksid, mis pakuvad ideaalset kaitset niitmistöödel. Neisse on võimalik paigaldada ka põlve- ja säärekaitsmed näiteks kivisel pinnal töötamiseks. Tööjalanõud peaksid olema samuti tugevast materjalist ning head haardumist pakkuva tallaga. Turvakummikud näiteks sobivad selleks ideaalselt.

Õiged töövõtted

Õige niidutehnika ning masina tasakaal on pika tööaja ning koormusevabaks tööks ülioluline. Õige niidutehnika kasutamine võimaldab saavutada suurepäraseid niidutulemusi. Niidutehnika on võimalik selge saada väga kiiresti juba esimesest korrast alates, kui STIHL niiduseadme kätte võtate. Põhimõtteliselt tuleb niitmise ajal seadet kiigutada poolkaares vasakult paremale ja tagasi, samal ajal ise tasakesi edasi liikudes. Järgnevalt aga mõned tehnilised soovitused suuremate pindade kiiremaks niitmiseks.

Tavaline niitmine

* Tavaline niitmine – Kuna lõikeorgan pöörleb vastupäeva on paremalt vasakule minev lõikeliigutus kõige tavalisem. Ühte pidi niites on eeliseks see, et niidetud materjal langeb juba niidetud alale.

Niitmine kõrges rohus

* Niitmine kõrges rohus – Kõrge rohu niitmisel on hea teha kaks lõikeliigutust vastupidistes suundades. Vasakult paremale niidetakse maha taimestiku pealmised osad ning paremalt vasakule tagasi tulles niidetakse taimestik maapinnalt maha. Nagu ikka, niidetud materjal langeb juba niidetud alale.

* Suured ja tasased pinnad  - lihtne nõks – jaga suur niiduala ruutudeks. Alusta iga ruudu niitmist väljast poolt sissepoole.

* Kallakutel niitmine – niida riba riba haaval – Riba haaval niitmise meetod on väga kasulik kallastel niitmisel. Alusta niitmist kallaku põhjast ja paralleelselt kallakuga, niida üks riba ära ning seejärel naase mööda niidetud osa järgmise riba algusesse. Niidetud materjal jääb niidetud alale.

* Takistuste ümbert niitmine – Trimmipeaga niitmine on üks parimaid viise puude ja põõsaste ümbruse puhastamiseks ilma teisi taimi kahjustamata. Kui mitu puud või põõsast kasvab koos, on enne suurema ala niitmist soovitatav nende ümber ring puhtaks niita. Seda on väga lihtne teha kasutades lõikekaitset puutüve kaitsmiseks, lihtsalt asete lõikur kaitsme tagumise servaga vastu puutüve ning kasuta seda ringi niitmisel juhikuna. Nii jääb puutüve koor täiesti terveks.

 

Tutvu murutrimmerite valikuga siin