Nii aednikud kui ka maastikuhooldustöölised puutuvad tahes-tahtmata kokku hekipügajate, trimmerite ja/või võsalõikuritega. Oluline on ka nende tööde juures pöörata tähelepanu turvalisusele ja mugavusele ning seda eriti riietuse puhul. Turvavarustust kasutades on vigastuste tekkimise oht minimaalne (näiteks lõike- ja torkevigastused). Selleks ongi STIHL tootevalikus HS MULTI-PROTECT tööpüksid mitmete turvalisust suurendavate lahendustega.

HS multi-protect

Sobituvad vastavalt tööülesandele

Aedniku ning maastikuhooldaja töö on ääretult mitmekülgne. Tööd tehakse püsti, maas põlvitades, ronides, kuid mis kõige tähtsam – tööd tehakse õues. Sõltuvalt ilmast, võib olla külm või soe, võib sadada. Tööd tehakse erinevaid tööriistu kasutades, mootorseadmetega (niidukid, trimmerid, hekipügajad) ning ka käsitööriistadega (oksakäärid, hekikäärid jms). Sellisteks töödeks sobiv tööriietus peab vastama mitmetele nõudmistele: riietus peab olema tugev ja vastupidav, kuid samas tagama mugavuse ja liikumisvabaduse. Riidematerjal peab olema hingav ning kaitsma niiskuse, sisselõigete ning kriimustuste eest. Pükstel peaks olema põlvekaitsmete kasutamise võimalus (sisseehitatud taskud), et vähendada põlvili töötas koormust jalgadele. Samuti on oluline, et pükstel oleks erinevaid taskuid ja võimalusi tööriistade hoidmiseks, et need oleks koguaeg käepärast.

Praktilised näited praktikutelt: tootearendus koostöös aiandusekspertide ja maastikuhooldusspetsialistidega

Aianduses ning maastikuhoolduses ei ole olemas ühtset standardit või nõudeid tööriietusele. Kuid teame aastatepikkustest kogemustest ning näidetest turvavarustuse arendamisest metsanduses, et turvavarustuse kasutamine vähendab väga suurel määral vigastuste tekkimise riski. Ühise kohvilaua taga jagasid aga Cathrin Hellwig, kes on vastutav STIHL Dieburgi koolituskeskuse ümbruse haljastuse eest, Christoph Völz, STIHL tootekoolitusspetsialist ning Christian Rotter, STIHL tootearendusjuht oma ideid ja kogemusi ning panid kirja erinevad nõudmised, millele ideaalsed aianduseks mõeldud turvapüksid peaksid vastama. Tulemuseks oli pikk nimekiri kriteeriumitest, esmane joonistus ning lõpuks esmane tooteprojekt innovatiivsete ja multifunktsionaalsete  turvapükste jaoks kasutamiseks justnimelt aianduses ja maastikuhoolduses.

 

HS MULTI-PROTECT tööpükste eelised

Koos STIHL tootearendusosakonnaga Waiblingenis sai loodud HS MULTI-PROTECT tööpükste, mis on siiani maailmas täiesti ainulaadsed, tootmisliin. Tänu elastsete materjalide kasutamisele pakuvad need püksid täieliku liikumisvabadust igasugustes olukordades. Sellegipoolest on need tugevad ning suure kulumiskindlusega. Soojemate ilmadega saab sääre allosa eemaldada, seega saab kanda neid pükse ka mugavate põlvpükstena. Pikad tõmblukkudega ventilatsiooniavad säärte ülaosa tagumisel poolele pakuvad piisavat ventilatsiooni suvistel töödel. Külmemate ilmadega pakub mugavust seljatagune kõrgendusega vöökoht, mis pakub lisasoojustust kasutaja neerudele ja alaseljale. Et tagada kõikide käsitööriistade käepärasus ning mugav kaasaskandmine, on pükstel näiteks pikk küljetasku tollipulga või aiakääride jaoks, vöökohal on erinevad klambrid näiteks istutuskottide või kanderihmade kinnitamiseks.

HS MULTI-PROTECT pükstele on võimalik paigaldada ka erinevaid lisakaitsmeid, olenevalt tööst. Pükstel on erinevate kaitsmete jaoks spetsiaalsed taskud. 

-HS 2-in-1 jalakaitse, mis on hingav, katab ära põlved ning kintsud ning pakub kaitset näiteks noatorgete ja/või hekipügaja terade lõigete vastu ka siis, kui pükste sääre allosa on eemaldatud (kasutatakse põlvpükstena). Spetsiaalne mitmekihiline materjal kaitsme pealisosal libiseb hekipügaja lõikehammaste vahele, kui hekipügaja peaks juhuslikult kasutaja jalga puutuma ning sellega eemaldab lõikehamba lõikevõime. Kaitsme alumises kihis olev sile plaat kaitseb torgete eest.

-FS jalakaitse pakub kaitset põlvedele ning nendest allapoole jäävatele jalaosadele ja kaitseb jalgu löökide ning erinevate trimmerdamis- või niitmistöödel lenduvate objektide eest.

-Pehmed põlvekaitsmed pakuvad lisamugavust põlvili töötamisel. Põlvekaitsmeid on võimalik kasutada ka siis, kui pükste säärte allosad on eemaldatud.

Lisaks on pükste põlveosa ja sääre allosa tehtud vetthülgavast materjalist, seega jäävad jalad maas  või kõrges rohus töötamisel kuivaks. 

Sel aastal võitsid STIHL HS MULTI-PROTECT kaitsepüksid innovatsiooniauhinna Saksa KWF instituudilt olles esimesed nii universaalsed ning mitmekülgsed kaitsepüksid aiandus- ja maastikuhooldustöödeks.