STIHLi mootorseadmete talvine ekspluatatsioon

STIHLi bensiinimootoritega seadmetel on talviseks kasutamiseks omad nipid ja trikid, kuidas vältida karburaatori külmumist ja töötõrkeid. Esmalt veendu, et sinu STIHLi seade on talviseks kasutamiseks valmis! Alati aitab selleks puhuks konkreetse seadme kasutusjuhend.

Talvised tingimused ei tähenda alati lund ja miinuskraade. Karburaatori külmumine võib tekkida juba +10 'C juures. Alates sellest temperatuurist (ja madalamal) tuleks kasutada karburaatori eelsoojendamist soojaõhu kanali avamise teel. Selleks uuri kasutusjuhendist kus ja mismoodi seda teha (ptk "Talvine ekspluatatsioon"). Kindlasti ei tohiks alates +20 'C ja kõrgematel temperatuuridel soojaõhuga karburaatori eelsoojendust kasutada. Mootorisse sisenev õhk ja kütusesegu jahutab mootorit seespidiselt, liiga kõrge sisendtemperatuur võib põhjustada kolvi ja vändagrupi osade ülekuumenemist ja see võib lõppeda kuluka remondiga. Soojaõhukanali siiber on masinal standardis kaasas.

STIHL MS 261 puhul toimi siibri avamiseks järgnevalt: 
1. Eemalda õhufiltrit ja mootorit kattev kaas 
2. Leidke väike oranž päikse/lumehelbe pildiga siiber 
3. Tõmmake siiber suveasendist kruvikeeraja otsaga välja
4. Asetage siiber pessa tagasi avaga mootorsae poole. 
5. Asetage tagasi õhufiltrit ja mootorit kattev kaas. Nüüd on saag lülitatud talvise režiimile!

Talveasend

Mootorsae talveasendi seadistus

Profivõsalõikurite puhul on siibri seadmine veelgi lihtsam, siiber asub otse kaanel - päikse/lumehelbekes märk. Kui siiber on vastavalt temperatuurile õiges asendis, jääb vaid soovida: jõudu tööle ja nautige ilma!

Talveasend

Võsalõikuri talveasendi seadistus

Koheva lume ja temperatuuriga alla -10 'C tuleks kasutada lisaks avatud soojaõhukanalile ka nn tuisklume katet. Katte kasutamisel peab soojaõhu siiber olema talveasendis. Kate on eraldi varuosana saadaval, seda ei paigaldata seadmega tehasest kaasa. Manuaalsete karburaatoritega seadmed võivad vajada ka karburaatori häälestamist. Selle kohta leiad infot kasutujuhendi peatükist „Talvine ekspluatatsioon“.

Lisaks eelnevale on teatud mudelitel võimalik kasutada ka paber- või viltfiltri asemel väiksema jäätumise võimalusega  nailonfiltreid. Sellisel juhul tasub aga meeles pidada, et nailonfilter ei sobi kasutamiseks tingimustes, kus on palju lenduvat peenikest puidutolmu. Suvistes tingimustes võiks siiski kasutada tihedama struktuuriga filtreid. Märjaks saanud filter kuivata toatemperatuuril. Jäätunud ja läbivettinud paberfiltrid ei kõlba edasiseks kasutamiseks, sest nende filtreerimisomadused on kõvasti langenud.

Lõpetuseks elektroonilisest soojendusest. Masinaid, millel on ainult elektrooniline käepideme soojendus, võib kasutada aasta ringi, mootorile see ohtlik ei ole. Elektroonilise karburaatori soojenduse puhul peaks lähtuma soojaõhukanali kasutamise tingimustest.

Käepideme soojendus

Käepideme ja karburaatori soojendus

Talveaja kasulik teave:

  • hoida masin lumest puhas
  • hoiusta seadet pigem välistemperatuuriga ligilähedases keskkonnas, et ei tekiks kondentsi
  • väldi tankimisel lume sattumist paaki
  • märg ja määrdunud (sh jäätunud) õhufilter asenda varufiltriga, kontrolli igal tankimisel
  • jälgi kasutusjuhendis antud soovitusi talviseks ekspluatatsiooniks

Kui sinu STIHLi seadme kasutusjuhend on kadunud või pole mingil põhjusel loetav, siis sobiva kasutusjuhendi leiad https://www.stihl.com/STIHL_instruction-manuals-safety-brochures.aspx?country=Estonia.