Kevad on käes ja linnumaja ehitamine on tore ning üllas ettevõtmine, eriti kui seda saab teha koos lastega. Lisaks on see ka tore võimalus õpetada lastele loodust hoolimist, teha tutvust kohalike lindude ja loomadega ning anda head eeskuju tööriistade käsitsemisel.

Õige puidu valik

Ei ole lihtne öelda milline puit on nikerdamiseks parim. Kõigil neil on omad eelised ja puudused. Kirjutamata reegliks võib pidada seda, et kui puitu õigesti töödelda siis ei olegi põhimõtteliselt piiranguid puidu valiku osas. Seega leia puit, mis sulle enim meeldib.

Kaitseriietus

Ka hobinikerdajad vajavad õiget turvavarustust kettsaega töötamisel. Kaitsmine algab peast. Alati tuleb kanda kaitseprille või visiiri ja kõrvade kaitsmiseks näiteks kõrvatroppe või -klappe. Kui töötad metsas, siis on vajalik ka kaitsekiiver. Ka käsi ja jalgu tuleks sobivalt kaitsta. Kanna töökindaid, lõikekaitsega turvapükse ja -saapaid.

Samm 1: vajalikud asjad

* umbes 20 cm läbimõõduga nott
* haamer ja naelad
* elektridrell
* saepukk
* STIHLi mootorsaag
* turvavarustus
 

 

Samm 2: eemalda noti sisemus

 Kinnita nott saepukile ning sae välja noti sisu. Selleks tee paralleelsed lõiked pikki notti vasakust ja paremast servast. Lõigete sügavus võiks olla umbes 20 cm. Seejärel pööra palki 90 kraadi ja tee samasugused lõiked. NB! Tagasilöögioht!

Samm 3: eralda väljalõigatud osa notist

Eralda seest tühjaks lõigatud osa notist, linnumaja katuse tarvis teosta noti telje suhtes lõige nurga all, siis saad teha linnumajale kaldkatuse. Lõika notist mõne cm paksune ketas linnumaja põhjaks. 

Samm 4: sae välja linnumaja katus

Katuse saad välja saagide järelejäänud notist kahe vertikaalse lõikega. Pea meeles, et katus peab olema pikem kui linnumaja läbimõõt sest muidu hakkab vihmavesi linnumaja lennuavast sisse valguma. 

Samm 5: puuri lennuava


Õige lennuava diameeter sõltub sellest, millisele linnule maja tehakse, näiteks sinitihasel on see 28 mm, rasvatihane eelistab 32 mm lennuava. 

Samm 6: naeluta põrand

Naeluta mõne naelaga maja põhja ketas, sellest saab linnumaja põrand. Pane tähele, et naelad otse puussa läheks ja külgedelt välja ei tuleks.

Samm 7: kinnita katus 

Kui katus on  majale kinnitatud siis on sinu linnumaja valmis ja võid selle kinnitatud mõne sobiliku puu külge ja jääda tiivulisi ootama