Metsast tuppa! Tee oma küttepuud ise

Talvel ei ole midagi hubasemat, kui soe leek tuleasemes. Imeline puidu lõhn, sädemete praksumise hääl ja soojendav tulekuma on suuresti põhjuseks, miks kaminad ning ahjud on endiselt väga populaarsed. Veel enam, puit on taastuv loodusressurss ja sellega kütmine väga loodussõbralik.

Need, kellel on olemas tubane tulease, saavad sobivad küttepuud kas osta, või minna metsa ja need ise valmis teha. Tegelikult on endale küttepuudne saagimine ja lõhkumine oluliselt odavam, kui need osta ning lõbus viis veeta oma vaba aega värskes õhus. Järgnevalt räägime teile mõningatest põhitõdedest, mida on vaja teada küttepuude tegemisel.

 

Tee oma küttepuud ise!

Minge metsa!

Parim aeg küttepuude tegemiseks on novembri ja märtsi vahel, mil puidu veesisaldus on kõige väiksem. Mootorsaag on väga suureks abiks, kui läheb küttepuude saagimiseks. Ennem oleks mõistlik küsida nõu targematelt mootorsae kasutamise osas ning võimalusel osaleda mõnel koolitusel, samuti tuleks ennast ennem kurssi viia ohutu mootorsae kasutamise põhitõdedega ning metsas töötamise nõuetega.

Esimene reegel: kasuta alati turvavarustust. Lõikekaitsega turvapüksid või –sääred, lõikekaitse ja sügavamustrilise tallaga turvakummikud või –saapad, vastupidavad töökindad, hästiistuvad kaitseprillid ja kaitsekiiver kõrvaklappide ja kaitsevisiiriga on kahtlemata ülivajalikud! Samuti ei tohiks metsas kunagi üksi tööd teha. Alati jälgi, et tagatud on turvatsoon (puud ei tohiks langemisel midagi vigastada) ning mitte mingil juhul ei tohi töö ajal tarvitada alkoholi! Lisaks võiks igaks juhuks kaasas olla esmaabikomplekt.

Mootorsaag

Kui olete otsustanud hankida omale mootorsae, jälgige hoolega mootorsae turvavarustust ning efektiivsust. Turvavarustus, nagu ketipidur ja lukustiga gaasipäästik on üliolulised, eriti nendele, kes mootorsaagi vaid aeg-ajalt kasutavad. Suurt tähtsust mootorsae efektiivsusel omab ka saekett

STIHL Rapid Duro 3 on kõvasulamhammastega saekett keskmise võimsusega mootorsaagidele, mis säilitab oma töövõime ka väga määrdunud või kõva puitu saagides ning püsib vähemalt neli korda kauem teravam, kui tavaline saekett. Uus ja praktiline lasersihiku süsteem STIHL mootorsaagidele, mis kinnitatakse mootorsae ringkäepidemele, võimaldab kergemini sihtida puu langetussuunda ja määrata ka küttepuude vajalikku pikkust tükeldamisel.

Pidage alati meeles, et metsas tohib kasutada ainult selliseid saeketi määrdeõlisid, segukütuse õlisid ja kindlasti alküülbensiini, mis on biolagunevad. Tühjad kanistrid tuleb alati metsast lahkudes endaga kaasa võtta ja need vastavalt jäätmekäitlusnormidele ära visata.

Tuli omatehtud küttepuudest

Küttepuu peaks kuivama vähemalt kaks aastat peale saagimist ja lõhkumist. Et puit kiirelt kuivaks, tuleb küttepuud laduda nii, et õhk pääseks vabalt nende vahel ringlema. Küttepuude optimaalne pikkus on 30cm. Samuti tuleks küttepuud laduda kuiva kohta (puukuuri või veekindla katte alla).

Kui kasutate oma tuleaset harva, võite seal kasutada põhimõtteliselt igasugust puitu. Pehme puit, nagu näiteks kuusk, põleb kiiremini tänu oma suurele vaigusisaldusele. Pehme puidu kiirem põlemine tähendab aga seda, et peate tulekoldesse tihedamini puid lisama. Kuna see põleb ja süttib kiiremini, on pehme puidu puhul lihtsam leida õiget kogust hubase lõkke tegemisel ja sobib ideaalselt harvadeks lõkkeõhtuteks kevadel või sügisel.

Kõva puit, nagu näiteks kask või tamm, põleb aga kauem ning sobib ideaalselt küttekolletesse, mida kasutatakse pidevalt.

Seega, tundke ennast sel talvel mõnusalt, kui istute kaminatule paistel, kus praksuvad teie enda tehtud küttepuud!

 

 

Teised uudised