Kui näiteks sügiseses metsas jalutada, siis on näha, et kogu maapind on kaetud langenud okstega, lehtedega, okastega jne. Allpool seda kihti on aga ideaalne ja viljakas muld – niiske, kobe ja huumisrikas. Järgnevalt anname mõned ideed, kuidas oma aias tekkivaid taimseid jäätmeid loodusliku väetisena kasutades samasugust tulemust saavutada. 

Huumuskiht teeb Teie eest töö ära

Kui katta lillepeenarde ja taimede aluspind multšmaterjaliga, säästab see oluliselt vaeva tänu optimaalsetele kasvutingimustele, mida see tekitab. Kasta on vaja harvem, väetamine toimub iseenesest ning puudub vajadus maapinda kobestada – see töö tehakse ära mikroorganismide poolt, kes elavad pinnases. Lisaboonuseks on umbrohu kasvu tõkestamine. Ilma valguse ja võimaluseta kasvatada juuri on elukeskkond soovimatu umbrohu jaoks suhteliselt ebasoodne.

Multšmaterjali võiks kasutada ja toota aastaringselt, kuid eriti oluline on selle kasutamine sügisel. Multšmaterjal kaitseb pinnast külmumise eest ja annab pinnasele väärtuslikke toitaineid.

Oksapurustaja


Erinevad multšmaterjali tüübid

Multšmaterjali on võimalik loomulikult ka osta, alates purustatud puukoorest kuni saepuruni. Kuid siinkohal keskendume siiski nö „prügile“ (mis antud juhul on mudugi eksitav väljend), mida me ise toodame oma aedades. Näiteks purustatud oksad, niidetud muru, puulehed jms on kõik kasutatav loodusliku multšmaterjalina. 

Puine purustatud materjal

Puine materjal on ideaalne kasutamiseks hekkide ja puujuurte peal. Samuti sobib see ideaalselt teeradade tegemiseks. Siiski, kuna puit tootab lagunedes suures koguses lämmastikku, siis see tegelikkuses aeglustab nende taimede kasvu, kus sellist multšmaterjali kasutatakse. Juhul kui Teil ei ole soovi tahtlikult taimekasvu aeglustada, on soovituslik sellistel juhtudel kasutada niidetud muru.

Muruniiduk


Niidetud muru

Niidetud muru on ülimalt mitmekülgne multšmaterjal. Seda saab kasutada võetuna otse niiduki murukogumiskorvist ja seda võib kasutada igal pool. Kui niidetud muru kasutada lillede ja muude taimede aluspinnal, ei tohiks murukiht olla paksem, kui 3cm. See piirang samas aga ei kehti tavalisele murupinnale, siin on vaja oluliselt õhemat ja peenemat kihti. Kui soovite niidetud muru kasutada multšväetisena oma murupinnal, soovitame kasutada spetsiaalset VIKING multšerniidukit, mis purustab niitmisjäätmed ülimalt peeneks ja laotab need ühtlaselt murutaimede vahele mullapinnale maha.

Lehepuhur


Puulehed

Puulehtede kasutamisel multšmaterjalina tuleb tähele panna puuliiki, mille lehti parajasti kasutada. Kõikide puude lehed ei ole multšmaterjaliks sobilikud. Kase, vahtra, pöögi ja kõikde viljapuude lehti võib kasutada täiesti vabalt. Samas aga pähklipuu, hobukastani ja tamme lehti tuleks kasutada väikestes kogustes ja segatuna teiste lehtedega. Põhjuseks on parkhape e. tanniin, mis laguneb väga halvasti ja millel on negatiivne mõju pinnase toiteväärtuse tasakaalule

 

Teised uudised