Tulemas on talvepaus tööriistakuuris, kuid kuidas olla kindel, et Teie aia- ja metsatehnika on talviseks tööpausiks valmis. Pakume Teile sügisese hoolduskampaania käigus, mis toimub ajavahemikus 15.09-30.11, ideaalse lahenduse oma STIHL mootorseade talviseks seisuperioodiks ette valmistada. Registreeruge ainult meie püsikliendiks ja tooge oma STIHL mootorseade olenemata tootmisaastast omale lähimasse hooldustöökotta. Vahetame tasuta ära õhufiltri, kütusefiltri ning süüteküünla, Teie maksate vaid 8€ tööraha. Varuosad TÄIESTI tasuta! Samas on aga päris mitu nippi enne talveperioodi, mida Te saate ka ise oma mootorseadmete kevadiseks valmisolekuks ära teha. Lugege edasi, et Teie metsa- ja aiatehnika oleks kevadeks tippvormis!

Ülevaatuse aeg

Mootorseadmetele, nagu trimmerid, hekipügajad, saed jms on mõistlik kord aastas teha põhjalik ülevaatus ja seda just sügisel, kui need mitmeks kuuks seisma jäävad. On vajalik, et Teie tööriistad oleks korralikult hooldatud, kui soovite need kevadel kohe ilma suurema ajakuluta kasutusele võtta.

Põhjalik puhastus

Teie hekid on pügatud, muru niidetud, aianurgad ja peenraääred trimmitud ning küttepuud on talveks tehtud. Kõik see jätab Teie mootorseadmetele korraliku kihi taime- ja puidujääke, mistõttu on korralik seadme puhastus kõige olulisem sügisese hoolduse juures. Suurema taimejääkide kihi saab masina korpuselt kätte seda puidust või plastikust pahtlilabidaga kraapides. Samuti tuleb taimejäägid eemaldada õhutusribide vahelt ja summuti ümbrusest. Muruniidukeid võib pesta ka vee ja harjaga (aiavoolikut kasutades). Ettevaatust: ärge kasutage survepesurit või aiavooliku survejuga laagrite, tihendite ja mootori läheduses, kuna see võib seadme rikkuda! Muruniidukit on mugavam puhastada, kui asetate ta püstisesse hooldusasendisse nii, et süüteküünal jääks üles. Kui keerate muruniiduki külje peale, võib mootoriõli valguda kas õhufiltrisse või summutisse, mis samuti ei ole kõige tervislikum muruniiduki mootorile.

Mootorsae puhastamine käib veidi teistmoodi. Eemaldada tuleb saekett, juhtplaat ja saeketikaas, et oleks võimalik ketikaane alune pind ja sae korpus üleüldiselt puhastada saepurust ja puidutolmust. Samas tasub puhastada kohe ka saekett, puhastada võib ka niiduki terad, hekipügaja terad ja/või trimmeri või võsalõikaja lõikenoad. Selleks on olemas spetsiaalne puhastus- ja määrdesprei, mis on saadaval STIHL autoriseeritud edasimüüjate juures. See eemaldab lihtsalt ja kiirelt taimemahla ja vaigu ning jätab puhastatavatele pindadele kaitsva õlikihi. Bensiinimootoriga seadmete juures tuleb erilist tähelepanu pöörata silindrite jahutusribide puhtusele ja õhufiltrile. Õhufiltrit, kui võimalik, võib puhastada, kui ei ole puhastatav filter (paber, fliis vms materjal), on mõistlik see ära vahetada. Nailonfiltreid võib pesta jooksva leige vee all ja alati seestpoolt väljapoole!

Taimejääkide eelmaldamine lõikavarustuselt

Seadme töötlemine masinaõliga

Peale puhastust võib erinevad vedrud, liigendid ja muud liikuvad osad määrida tavalise mootoriõliga (puhtaga!). Hekipügajate, võsalõikajate ja trimmerite ülekanded tuleks hooldada spetsiaalmääret kasutades.

Külasta hooldustöökoda!

Ka tavakasutaja saab üldiselt sügiseste hooldustöödega hakkama, kuid lihtsam on viia masin spetsialiseeritud hooldustöökotta, kus atesteeritud hooldespetsialistid kontrollivad Teie masina üle. Mõnikord võivad seadmel olla sellised kulumisjäljed või vigastused, mida tavakasutaja ei näe.

Sügisel on mõistlik vaadata üle ka lõikevarustus, et kevadel ei peaks tegelema nüride tööriistadega. Seetõttu tasub teritada niiduki terad, lõikekettad, murunoad, hekipügaja terad, saeketid jms lõikevarustus. Selleks soovitame Teil pöörduda samuti omale lähima STIHL-i hooldetöökoja poole. Seal vaadatakse Teie lõikevarustus väga kriitilise pilguga üle ka vigastuste suhtes. Kui Teie lõikevarustusel on tekkinud niiduhooajal näiteks mõrad või vigastused, tuleb see välja vahetada! Kuid tavaliselt piisab vaid professionaalsest teritusest, et Teie lõikeriistad kevadeks valmis oleks. STIHL autoriseeritud hoolduspunktid on varustatud spetsiaalsete terituspinkidega, kus saab teritada nii saekette, saekettaid, muruterasid, hekipügaja terasid kui muruniidukite terasid.

Lisamärkusena on eriti praktiline kasutada mootorsaagidel näiteks kõvasulamhammastega kette, mis kuluvad väga aeglaselt ning vajavad tavakasutuses vaid kord-paar aastas hooldustöökojas teemantterituskettaga teritamist.

Tühjendage kütusepaak

Enne, kui Teie tööriistad talvepuhkusel jäävad, on mõistlik nende kütusepaagid hästiventileeritud kohas tühjendada. Pikaajalisel seismisel tekivad kütuses erinevad aurud, mille eraldumisel kaotab kütus oma head põlemisomadused. Tulemuseks on see, et kevadel on Teil probleeme oma seadme käivitamisel. Et kütusepaak täielikult tühjendada, tuleb see lihtsalt õhukindlasse kanistrisse tühjaks valada täiteava kaudu. Seejärel tuleks masin käivitada ja lasta sel käia kuni väljasuremiseni. Selline teguviis tagab ka kütusevoolikute täieliku tühjenemise ja takistab karburaatorites olevate pumba- ja reguleermembraanide kokkukleepumist. Küll aga peaks mootorsaagidel ketiõli paagi servani täis valama, eriti kui kasutate orgaanilise koostisega ketiõli. Saeketi õli kleepuva natuuri tõttu on parem, kui õlifilter ja voolik oleks õli täis. Samuti peab kontrollima muruniiduki mootori õlitaset enne talvist hoiustamist. Seda seetõttu, et muruniiduki mootori eluea suhtes on kasulikum säilitada seda kogu aasta jooksul täielikus töökorras. Vajadusel võib juba sügisel muruniiduki mootoris õli vahetada, sellejaoks võib pöörduda ka hooldustöökoja poole. Igaljuhul jälgige kasutusjuhendis toodud juhiseid õlivahetusel ja kasutage ainult selles ettenähtud kvaliteetset mootoriõli.

30% akude laetus

Akuseadmetest tuleks enne hoiustamisperioodi akud eemaldada, et takistada nende iseeneslikku juhuslikku käivitumist. Kui Te ei kasuta akut pikka aega tuleb see enne seismajätmist laadida umbes 30% täituvustasemeni ja täielikult täis laadida vahetult enne järgmist kasutuskorda.

Masinate hoiustamiseks õige koha valimine

Parim koht, kus oma metsa- ja aiatehnikat üle talve hoiustada on tolmuvaba, kuiv ja jahe koht, kus samas ei tohi olla külmakraade. Hoiustage seadmeid nende tavaasendis (mitte külili, püsti või pikali!). Eriti tähelepanelik tuleb olla murutraktorite ja elektrilise käivitusega muruniidukite osas, kuna nende akud kardavad külmakraade! Ja kuigi Teie seadmete sees ei ole kütust, akusid ega pole elektriühenduses, tuleks need siiski hoiustada laste käeulatusest väljaspool. Seda just värskelt teritatud lõikevarustuse tõttu.

Seadmete õige hoiustamine